بهترین وکیل ایفای تعهدات و مطالبه خسارات قراردادی | مشاوره حقوقی رایگان مطالبه خسارات قراردادی | وکیل مطالبه خسارات قراردادی در تهران

ایفای تعهدات و مطالبه خسارات قرادادی

عقد یا قرارداد به زبان عامیانه اینچنین تعریف می شود. پیمانی که مابین یک یا چندنفر بابت امری بسته می شود. فرض کنید ملکی قرار است به فروش برسد. قراردادی باید بین یک یاچند نفر تنظیم گردد تا از طریق آن، ملک با موافقت هردو طرف(فروشنده و خریدار) به فروش برسد. در قرارداد موارد ضروری باید ذکر گردد. یکی از این موارد نیز تعهداتی است که هر دو طرف قرارداد موظف به رعایت آن می باشند. ممکن است تعهدات یک طرف نسبت به طرفین مقابل بیشتر یا کمتر باشد. آنچه که مهم است، رعایت تعهدات هردو طرف قرارداد می باشد. ۲ نوع تعهدات قراردادی از جمله: تعهدات قرادادی مستقیم و تعهدات قرادادی غیر مستقیم، ذکر شده است. معمولا قراردادها با رعایت موازین قانونی به سرانجام می رسد. اگر قراردادی به نتیجه نرسید، بحث خسارت عدم انجام تعهد پیش می آید.

اگر یکی از طرفین قرارداد به تعهداتش پایبند نبوده باشد و در جریان قرارداد خلل وارد کرده باشد. طرف مقابل قرارداد می تواند براساس قراردادی که بین دو طرف بسته شده است از وی تقاضای خسارت نماید. این نوع خسارت نیز به دو دسته تقسیم می شود. خسارت عدم انجام تعهد و خسارت تاخیر در انجام تعهد که هر کدام بصورت جداگانه قابلیت مطالبه را دارد.

قوانین مربوط به مطالبات خسارات قراردادی

براساس ماده ۱۸۳ قانون مدنی، عقد یا قرارداد اینگونه تعریف شده است. «یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و مورد قبول آن­ها قرار گیرد.» در علم حقوق واژه ی عقد به مواردی گفته می شود که دارای شرایط و چگونگی تعیین شده باشد. این موارد شامل: عقد بیع، عقد اجاره، عقد رهن، عقد وکالت، عقد مضاربه و… می باشد.

در قرادادها علاوه بر تعهداتی که دو طرف تعیین کرده اند، تعهدات قانونی هم نسبت به یکدیگر دارند. البته در ماده ای که قانون مدنی بیان کرده است می توانیم از طرف مقابل ادعای خسارت نماییم. ادعای خسارت در شرایطی است که بتوانیم اثبات کنیم. براساس ماده ۵۲۰ قانون مدنی ” در خصوص مطالبه خسارت وارده خواهان باید این جهت را ثابت نماید که زیان وارده بلاواسطه ناشی از عدم انجام تعهد یا تاخیر است و یا عدم تسلیم خواسته بوده است. در غیر این صورت دادگاه دعوای مطالبه خسارت را رد خواهد کرد. در واقع بلاواسطه به معنی اخص بدین معناست که اسباب دیگر باعث ورود خسارت نشده باشد و عامل ورود خسارت سبب مستقیم و بدون واسطه باشد.”

در خصوص خسارتی هم که باید پرداخت شود نیز قانون مدنی ماده ای را ارائه داده است و آن را اینچنین بیان می دارد. طبق ماده ۲۳۰ قانون مدنی ” اگر در ضمن معامله شرط شده باشد که در صورت تخلف متخلف مبلغی به عنوان خسارت تأدیه نماید حاکم نمی‌تواند او را به بیشتر یا‌ کمتر از آن چه که ملزم شده است محکوم کند.” این بدان معناست که مبلغ تعیین شده در قرارداد به هیچ عنوان قابل تغییر نمی باشد.

مزایای داشتن وکیل

وکیل نمونه با در نظر گرفتن مزایایی مراحل قانونی در پرونده ایفای تعهدات و مطالبه خسارات قراردادی را برای شما بهبود بخشیده است.

۱- ارائه مشاوره حقوقی رایگان در امر ایفای تعهدات و مطالبه خسارات قراردادی

۲- کاهش زمان طی شده در فرآیند شکایت

۳-ارائه دفاعیه قوی و وصول مطالبات بطور کامل

مدت زمان انجام کار

طرفین قراداد باید پایبند به قراردادشان باشند. ممکن است یکی از طرف قرارداد تعهدش را در زمان تعیین شده انجام ندهد. فرد طلبکار می تواند تا پایان مهلت قراداد خسارت عدم تعهد را مطالبه نماید. از لحاظ قانونی نیز مدت زمان طول شکایت بطور مشخصی تعیین نشده است.

مدارک

برای تنظیم شکایت علیه فردی که به تعهداتش پایبند نبوده مدارکی نیاز هست که در ذیل به برخی اشاره کرده ایم:

۱- اصل مدارک شناسایی(کارت ملی و شناسنامه)

۲- ارائه قرارداد که بین دو طرف منعقد گردیده است.

3- پشتیبانی تا موفقیت!
۳- پشتیبانی تا موفقیت!
تا موفقیت پرونده , وکلای ما از شما پشتیبانی و حمایت خواهند کرد.
2- عقد قرار داد وکالت
۲- عقد قرار داد وکالت
دادخواست، شکواییه و لایحه را با بهترین وکیل تنظیم و ارجاع دهید.
1- مشاوره حضوری
۱- مشاوره حضوری
با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید.

۳,۶۵۹

پرونده های موفق

۱,۷۰۵

تعداد موکلین طرف قرارداد

۳,۸۹۵

پرونده های ثبت شده

۳۴

وکلای خبره

سوالات متداول

اگر براساس حادثه ای طرف مقابل قرارداد به موقع کار را تحویل ندهد از لحاظ قانونی تکلیف چیست؟

طبق ماده ۲۲۶ قانون مدنی” اگر متعهد به واسطه حادثه اي كه رفع آن خارج از حيطه ي اقتدار اوست نتواند از عهده ي تعهد خود برآيد محكوم به تعديه ي خسارت نخواهد بود.”

طرف مقابل قراداد خساراتی به پروژه ام وارد کرده است. آیا می توانم مبلغ بیشتری به عنوان خسارت تقاضا نمایم؟

خیر، براساس ماده  ۲۳۰ قانون مدنی “اگر در ضمن معامله شرط شده باشد كه در صورت تخلف متخلف مبلغي را به عنوان خسارت تأديه نمايد حاكم نمي تواند او را به بيشتر يا كمتر از آنچه ملزم شده است محكوم نمايد.”

اگر در ابتدای کار نتوانم به تعهدم پایبند باشم، قرارداد فسخ می شود؟

بطور کلی باید بگوییم که بستگی دارد اولا: به اینکه تعهد انجام نشده در قرارداد ذکر شده است یا خیر. دوما: این تعهد جزوه عواملی هست که موجب فسخ قرارداد می شود یا خیر؟

قرارداد معامله ای را بصورت دستی با یکی از دوستانم انجام داده ام، آیا دارای اعتبار است؟

اگر قرارداد به امضای هر دو طرف رسیده باشد دارای ضمانت جرایی است و هردو طرف مکلف به انجام تعهدات خود می باشید.

بیش از ۱۵۰۰ نوع فرم ، دادخواست و قرارداد حقوقی را رایگان دریافت نمایید...

دنبال چه نوع فرمی هستید؟!...

فرم های قضایی

فرم های قضایی

اظهارنامه ها

اظهارنامه ها

لوایح قضایی

لوایح قضایی

شکواییه ها

شکواییه ها

دادخواست ها

دادخواست ها

مقالات و آموزش ها در این حوزه...

پست یافت نشد