بهترین وکیل ابطال قرارداد | مشاوره حقوقی رایگان ابطال قرارداد | وکیل ابطال قرارداد در تهران

ابطال قرارداد | ابطال قرارداد در مدت کوتاه

ابطال به معنی از درجه اعتبار ساقط کردن ، نابود کردن و از کار انداختن است. در اصطلاح عبارت است از نابود کردن یک عمل یا واقعه حقوقی و هرچیزی که دارای ارزش حقوقی است. برای این که معامله صحیح صورت گیرد باید شرایط ماده ۱۹۰ قانون مدنی را دارا باشد.

طبق ماده ۱۹۰قانون مدنی برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است:

۱-قصد طرفین یا رضای آن ها

۲-اهلیت طرفین

۳-موضوع معین که مورد معامله باشد

۴-مشروعیت جهت معامله

در صورتی که یکی از شرایط مذکور در فوق در معامله وجود نداشته باشد آن معامله باطل بوده و جهت اعلام بطلان معامله باید به دادگاه مراجعه و دادخواست اعلام بطلان معامله و یا ابطال معامله داده شود و با اثبات عدم شرایط موجود در ماده ۱۹۰ قانون مدنی بطلان معامله را ثابت نمود.

قوانین مربوط به ابطال قرارداد

طبق  ماده ۱۹۰ قانون مدنی «برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است: قصد طرفین و رضای آنها، اهلیت طرفین، موضوع معین که مورد معامله باشد، مشروعیت جهت معامله

ماده ۱۹۱ بیان می کند: «عقد محقق می‌شود به قصد انشا، به شرط مقرون بودن به چیزی که دلالت بر قصد کند.»

طبق ماده ۱۹۴ : «الفاظ و اشارات و اعمال دیگری که متعاملین به وسیله‌ آن، انشای معامله می‌کنند، باید موافق باشد. به نحوی که احد طرفین، همان عقدی را قبول کند که طرف دیگر قصد انشای آن را داشته است؛ در غیر این صورت، معامله باطل خواهد بود.»

در ماده ۱۹۵ قانون مدنی، عقد فاقد قصد، باطل اعلام شده است. این ماده بیان می کند : «اگر کسی در حال مستی یا بیهوشی یا در خواب معامله کند، آن معامله به واسطه‌ فقدان قصد باطل است.»

ماده ۲۱۱ قانون مدنی مقرر می‌دارد: «برای اینکه متعاملین، اهل محسوب شوند، باید بالغ، عاقل و رشید باشند.» از این ماده استفاده می‌شود که اهلیت دارای سه رکن بلوغ، عقل و رشد است که در صورت فقدان هر یک از این سه عنصر، مطابق ماده ۲۱۲ قانون مدنی، فاقد اعتبار قانونی است.بر اساس این ماده، «معامله با اشخاصی که بالغ یا عاقل یا رشید نیستند، به واسطه‌ عدم اهلیت، باطل است.»

طبق ماده ۱۲۱۳ قانون مدنی، «مجنون دائمی مطلقاً و مجنون ادواری در حال جنون نمی‌تواند هیچ تصرفی در اموال و حقوق مالی خود داشته باشد. حتی با اجازه‌ ولی یا قیم خود. اما اعمال حقوقی که مجنون ادواری در حال افاقه انجام می‌دهد، نافذ است. مشروط بر آن که افاقه‌ او مسلم باشد.»

ماده ۲۱۵ قانون مدنی بیان می کند : «مورد معامله باید مالیت داشته و متضمن منفعت عقلایی مشروع باشد.»

طبق ماده ۲۱۶ : «مورد معامله باید مبهم نباشد؛ مگر در موارد خاصه که علم اجمالی به آن کافی است.»

براساس ماده ۲۱۷ : «در معامله لازم نیست که جهت آن تصریح شود اما اگر تصریح شده باشد، باید مشروع باشد. در غیر این صورت، معامله باطل است.»

شرایط قرارداد غیر قابل ابطال

۱) مالیت داشتن ۲) عقلایی بودن منفعت آن ۳) مشروع بودن منفعت ۴) مقدورالتسلیم بودن ۵) معلوم بودن ۶) معین بودن ۷) قابل انتقال بودن ۸) مملوک بودن ۹) موجود بودن ۱۰) مشروع بودن عمل مورد معامله

ماده ۳۶۵ قانون مدنی بیان می کند : «بیع فاسد ، اثری در تملک ندارد.»

طبق ماده ۳۶۶ : «هر گاه کسی به بیع فاسد، مالی را قبض کند، باید آن را به صاحبش رد کند و اگر تلف یا ناقص شود، ضامن عین و منافع آن خواهد بود.»

مزایای داشتن وکیل ابطال قرارداد

ما در گروه حقوقی وکیل نمونه عالی ترین خدمات را با بهترین وکیل ابطال قرارداد انجام می دهیم. برای رسیدن به نتیجه دلخواه در زمینه حقوقی ، دعاوی کیفری و امور ثبتی بهتر است از افرادی که در این حوزه تخصص و دانش کافی دارند، استفاده کنید. بنابراین با مراجعه به موسسه حقوقی وکیل نمونه و استفاده از مشاوره حقوقی رایگان امور مربوطه خود را بدون نگرانی انجام دهید.

در این موسسه، از بهترین وکیل در تهران برای مشاوره حقوقی رایگان در کلیه حوزه های حقوقی به کار برده می شود. جهت تماس با ما به سایت وکیل نمونه مراجعه نمائید یا روی نوشته کلیک کنید.

مدت زمان انجام کار

اگر مراحل ابطال قرارداد توسط بهترین وکیل در تهران انجام شود، مدت زمان انجام شدن ابطال قرارداد بسیار کم می شود.

مدارک لازم ابطال قرارداد

مدارک مورد نیاز برای ابطال قرارداد بستگی به ماهیت و هدف قرارداد دارد.

3- پشتیبانی تا موفقیت!
۳- پشتیبانی تا موفقیت!
تا موفقیت پرونده , وکلای ما از شما پشتیبانی و حمایت خواهند کرد.
2- عقد قرار داد وکالت
۲- عقد قرار داد وکالت
دادخواست، شکواییه و لایحه را با بهترین وکیل تنظیم و ارجاع دهید.
1- مشاوره حضوری
۱- مشاوره حضوری
با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید.

۳,۶۵۹

پرونده های موفق

۱,۷۰۵

تعداد موکلین طرف قرارداد

۳,۸۹۵

پرونده های ثبت شده

۳۴

وکلای خبره

سوالات متداول

آیا تفاوتی میان بطلان و ابطال قرارداد وجود دارد؟

بله ، بطلان به معنی قراردادی است که از ابتدا باطل بوده و شرایط آن صحیح نمی باشد. مانند معامله مشروبات الکلی

اما ابطال قراردادی است که شرایط صحیحی دارد اما بنا بر درخواست یکی از طرفین باطل شده است.

اگر طرف اول میخواهد قرارداد را ابطال نماید، اما طرف دوم قرارداد در ازای ابطال قرارداد، در خواست پرداخت خسارت نماید در صورتیکه کاری انجام نشده، چه میتوان کرد؟

قرارداد را نمی تان یک طرفه فسخ نمود، برای ابطال قرارداد بایستی دو طرف راضی باشند. اگر با ابطال قرارداد به شرکت خسارت وارد شد، شرکت با مراجعه به دادگاه جبران خسارت نماید.

اگر طرف اول با ادعاهای دروغ معامله را صوری جلوه دهد ، موفق به ابطال معامله و گرفتن مال شود، طرف دوم قرارداد که ملک خود را از دست داده است چطور میتواند از حق خود دفاع کند؟

در معاملات صوری پولی از طرف قرارداد گرفته نمی شود. شما می توانید در صورت وجود رسید پرداخت پول دستی، شماره چک و یا رسید واریزی از طریق بانک که بابت معامله تان پول پرداخت کرده اید، در دادگاه از خود دفاع کنید.

شرایط ابطال قرارداد چیست؟

شرایط ابطال قرارداد متفاوت است. مانند نداشتن اهلیت، رضایت یا مشروع نبودن و … .

بنابر نوع قرارداد و قوانین موجود میتوان قرارداد را ابطال نمود. بهتر است برای دریافت مشاوره حقوقی رایگان و کسب اطلاعات با ما تماس بگیرید.

اگر فردی ملک خود را به معلول ذهنی بفروشد، با اینکه زمان زیادی از انعقاد قرارداد گذشته است، آیا ابطال معامله امکان پذیر است؟

اگر خریدار ملک اثبات نماید که در زمان انعقاد قرارداد دچار معلولیت ذهنی بوده، قرارداد باطل است و مدت زمان تاثیری ندارد.

بیش از ۱۵۰۰ نوع فرم ، دادخواست و قرارداد حقوقی را رایگان دریافت نمایید...

دنبال چه نوع فرمی هستید؟!...

فرم های قضایی

فرم های قضایی

اظهارنامه ها

اظهارنامه ها

لوایح قضایی

لوایح قضایی

شکواییه ها

شکواییه ها

دادخواست ها

دادخواست ها

مقالات و آموزش ها در این حوزه...