بهترین وکیل اخذ دیه | مشاوره حقوقی رایگان اخذ دیه | وکیل اخذ دیه در تهران

دیه | رسیدگی به پرونده دیه در کمترین زمان

دیه(خون بها) از قوانین اسلام است از لحاظ فقهی این چنین تعریف می شود ؛ مال یا پولی است که به دلیل نقص عضو یا کشتن یک انسان به فرد صدمه دیده یا بازماندگان او بایستی پرداخت شود. اما از دید حقوقی دیه کیفر نقدی می باشد که از مجرم به نفع مجنی علیه یا قائم مقام او پرداخته می شود. در اسلام مقدار دیه برای مرد و زن مسلمان با مردان و زنان سایر ادیان متفاوت است. همچنین مقدار دیه در ماه های حرام (ذی القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب) افزایش می یابد و این سنت از قدیم در اسلام رواج داشته است. همچنین طبق ماده ۱۵ قانون مجازات اسلامی دیه مالی است که از طرف شارع برای جنایت تعیین شده است و دیگری را در ماده ۲۹۴ اینگونه بیان کرده است که دیه مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا عضو به مجنی علیه یا به ولی یا اولیاء دم او داده می‌شود.

قوانین مربوط به پرونده دیه

ابتدا لازم است بدانید شرایط  تعیین دیه شامل دو مورد زیر است؛

 1. جرایم عمدی نظیر قتل که به دلیل رضایت بازماندگان مقتول منجر به قصاص نمی شود.
 2. جرایم غیر عمد (جرم های شبه عمد و خطای محض) که در این حالت مجرم با پرداخت دیه مجازات می شود.

ماده ۴۴۸_ دیه مقدر، مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیرعمدی بر نفس، عضو یا منفعت، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، مقرر شده است.

ماده ۴۴۹_ارش، دیه غیرمقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت مجنیٌ علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند. مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر اینکه در این قانون ترتیب دیگری مقرر شود.

ماده ۴۵۰_در جنایت شبه عمدی، خطای محض و جنایت عمدی که قصاص در آن جایز یا ممکن نیست، در صورت درخواست مجنیٌ علیه یا ولی دم دیه پرداخت می شود مگر به نحو دیگری مصالحه شود.

ماده ۴۵۱_ در صورتی که قاتل از ورثه مقتول باشد چنانچه قتل عمدی باشد از اموال و دیه مقتول و در صورتی که خطای محض یا شبه عمدی باشد از دیه وی ارث نمیبرد و در موارد فقدان وارث دیگر، مقام رهبری وارث است.

ماده ۴۵۲_ دیه، حسب مورد حق شخصی مجنیٌ علیه یا ولی دم است و احکام و آثار مسؤولیت مدنی یا ضمان را دارد. ذمه مرتکب جز با پرداخت دیه، مصالحه، ابراء و تهاتر، بری نمی گردد.

تبصره _ ورثه مقتول به جز بستگان مادری به نسبت سهم الارث از دیه مقتول نیز ارث میبرند.

ماده ۴۵۳_هرگاه دو یا چند نفر به نحو اشتراک مرتکب جنایت موجب دیه گردند، حسب مورد هریک از شرکا یا عاقله آنها به  طور مساوی مکلف به پرداخت دیه است.

ماده ۴۸۷_اگر شخصی به قتل برسد و قاتل شناخته نشود یا بر اثر ازدحام کشته شود دیه از بیت المال پرداخت می گردد.

همانطور که مستحضر هستید بحث دیه بسیار گسترده می باشد و قوانین زیادی دارد که با خواندن مقاله های بعدی بیشتر با آن اشنا می شوید.

مزایای داشتن بهترین وکیل

 1. استفاده از مشاوره حقوقی رایگان
 2. دستیابی مقرون به صرفه تر، با نتیجه مطمئن ترو هزینه کمتر به نتیجه نهایی
 3. داشتن علم و تخصص کافی وکیل به خصوص بهترین وکیل متخصص دیه
 4. تسلط وکیل بر جو دادگاه
 5. پاسخ های قانونی و محکمه پسند وکیل به سوالات قاضی
 6. آگاهی وکیل از نوع پرونده و نرخ های مصوب دیه در هر سال

شما می توانید با گرفتن بهترین وکیل های ما از مشاوره حقوقی رایگان استفاده کرده و مراحل اخذ دیه را به سرعت طی کنید جهت تماس با ما روی نوشته کلیک نمائید.

مدت زمان انجام کار

به دلیل این که پرونده های دیه زیر مجموعه پرونده های کیفری مربوط می شوند به همین دلیل زمان اتمام مشخصی ندارند. با استفاده از بهترین وکیل دیه ، مدت زمان رسیدگی به پرونده خود را کاهش دهید.

مدارک لازم

 1. به همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه به همراه کارت اعتباری برای پرداخت هزینه دادرسی(الزامی)
 2. تصویر مصدق دادنامه(اختیاری)
 3. تصویر مصدق نظریه پزشکی قانونی(اختیاری)
 4. تصویر مصدق گزارش مرجع انتظامی(اختیاری)

در صورت نداشتن مدارک اختیاری، بهترین وکیل دیه می تواند یکی از موارد ذیل را ارئه نمایید.

۱ _ درخواست استعلام  ۲_شهادت مطلعین  ۳_درخواست کارشناس  ۴_تحقیقات محلی ۵_ معاینه محلی ۶_شماره پرونده استنادی ۷_ اتیان سوگند ۸_سایر دلایل

نکته مهم در خصوص دیات این می باشد که بر اساس رأی دیوان عالی کشور، دیه زنان و مردان در موارد معینی یکسان دیده شده و صندوق تأمین خسارت‌های بدنی ملزم به پرداخت مابه‌التفاوت دیه زنان و مردان است  و شرکت‌های بیمه باید در پرداخت خسارات مربوط به دیه اعضا، زن و مرد را یکسان ببینند و مابه‌التفاوت هزینه آن از صندوق جبران و تأمین خسارات جانی تأمین خواهد شد , در کلیه جنایات علیه زنان، اعم از نفس یا اعضا، مابه‌التفاوت دیه مربوط به آنان، باید از محل صندوق مذکور پرداخت شود.

3- پشتیبانی تا موفقیت!
۳- پشتیبانی تا موفقیت!
تا موفقیت پرونده , وکلای ما از شما پشتیبانی و حمایت خواهند کرد.
2- عقد قرار داد وکالت
۲- عقد قرار داد وکالت
دادخواست، شکواییه و لایحه را با بهترین وکیل تنظیم و ارجاع دهید.
1- مشاوره حضوری
۱- مشاوره حضوری
با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید.

۳,۶۵۹

پرونده های موفق

۱,۷۰۵

تعداد موکلین طرف قرارداد

۳,۸۹۵

پرونده های ثبت شده

۳۴

وکلای خبره

سوالات متداول

مهلت پرداخت دیه چند وقت می باشد؟

مطابق ماده ۴۸۸_ مهلت پرداخت دیه از زمان وقوع جنایت به شرح ذیل می باشد:

الف)درعمد موجب دیه، یک سال قمری

ب)در شبه عمد، ظرف دو سال قمری

پ)در خطای محض، طی دو سال قمری

چه کسی دیه را پرداخت خواهد کرد؟

اگر قتل در حالت عمد و شبه عمد صورت بگیرد، پرداخت دیه برعهده خود مجرم است اما در صورتی که قتل در حالت خطای محض رخ دهد، اقوام مرد خانواده باید دیه را پرداخت کنند.

مقدار دیه کامل انسان در سال۹۸ چقدر است؟

دیه کامل انسان در سال ۹۸ که برابر با دیه یک مرد مسلمان می باشد، مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان در ماه های عادی و مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان در ماه های حرام در نظر گرفته شده است.

آیا دیه زن و مرد مساوی می باشد؟

در گذشته دیه مردان به میزان یک دیه کامل و دیه زنان به مقدار نصف یک دیه کامل پرداخت می شد اما در اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ طبق اعلام اخبار سراسری دیه زن ومرد یکسان اعلام شد.

اگر صدمه در ماه عادی وفوت در ماه حرام اتفاق بیافتد وضعیت پرداخت دیه به چه شکل است؟

در این خصوص باید بدانید که اگر صدمه در ماه عادی(مثلا ذی الحجه)وارد آمده باشد و تاریخ فوت یکی از ماه های حرام(مثلا محرم)باشد، دیه تشدید و تغلیظ می گردد.

بیش از ۱۵۰۰ نوع فرم ، دادخواست و قرارداد حقوقی را رایگان دریافت نمایید...

دنبال چه نوع فرمی هستید؟!...

فرم های قضایی

فرم های قضایی

اظهارنامه ها

اظهارنامه ها

لوایح قضایی

لوایح قضایی

شکواییه ها

شکواییه ها

دادخواست ها

دادخواست ها

مقالات و آموزش ها در این حوزه...