بهترین وکیل سرقت | مشاوره حقوقی رایگان سرقت | وکیل سرقت در تهران

سرقت | رسیدگی به پرونده سرقت

سرقت در قانون مجازات اسلامی به معنی ” ربودن مال متعلق به غیر است.”سرقت از جرایم مهمی است که امنیت اجتماعی و عمومی جامعه را تهدید می کند. انواع سرقت باعث هرج و مرج در روابط اجتماعی و تقویت بی نظمی در جامعه می شود.

انواع سرقت عبارتند از سرقت تعزیری، سرقت حدی، سرقت مسلحانه، سرقت مشدد و … .

سرقت از باسابقه ترین جرائم بشری می باشد. عوامل اقتصادی و نابرابری در آمدی باعث جرائمی مانند سرقت ، جرائم خشن ، جرائم مرتبط با مواد و خودکشی می شود.

در حقوق جزای اسلامی برای از بین بردن این جرم ، مجازات سختی در نظر گرفته شده است تا از افزایش این جرم جلوگیری کند.

قوانین مربوط به سرقت

سرقت بر حسب نوع میزان مجازات و ماهیت آن به اشکال مختلف تقسیم دسته بندی شده است :

۱ – سرقت تعزیری

۲ – سرقت حدی

۱سرقت‌ تعزیری : اگر سرقتی یکی از شرایط اختصاصی سرقت حدّی را نداشته باشد، این نوع سرقت به عنوان سرقت تعزیری شناخته می شود که مجازات آن یا حبس است و یا شلاق. هر یک از این سرقت‌های تعزیری بایستی در قالب یکی از مواد ۶۵۱ تا ۶۶۷ نمود پیدا کند.

سرقت تعزیری به سرقتی گفته می شود که سارق شرایط اجرای حد را ندارد و بر همین اساس حاکم یا قاضی دادگاه آن را تعزیر خواهند کرد. بنابراین هر سرقتی تعزیری است، مگر اینکه حدی بودن آن ثابت شود.

۲- سرقت حدی نیز در قانون مجازات اسلامی با تحقق شرایط احصا شده در قانون قابل تحقق می باشد و شرایط آن در ماده ۲۶۸ این قانون ذکر شده است.

بر اساس ماده ۶۵۲ مجازات قانون اسلامی اگر سرقتی منجر به آزار رساندن و مسلحانه باشد مرتکب به حبس از سه ماه تا ده سال و تا ۷۴ ضربه شلاق مجازات خواهد داشت.

مطابق ماده ۶۵۴ قانون مجازات اسلامی” هرگاه سرقت در شب واقع شده باشد و سارقین دو نفر یا بیشتر باشند و لااقل یک نفر از آنها حامل سلاح ظاهر یا مخفی باشد در صورتی که بر حامل اسلحه عنوان محارب صدق نکند، جزای مرتکب یا مرتکبان حبس از پنج تا پانزده سال و شلاق تا (۷۴) ضربه می‌باشد.

طبق ماده ۹۱ میزان مجازات سرقت نوشته‌ها، اسناد، اوراق یا دفاتر یا مطالبی که در دفاتر ثبت و ضبط نیرو‌های مسلح مندرج یا در اماکن نظامی محفوظ یا نزد اشخاص سپرده شده است توسط نظامیان، ۲ تا ۱۰ سال حبس و بنابر تبصره ماده مذکور چنانچه امانت‌دار یا مستحفظ مرتکب جرم موفق شود به حبس از ۳ تا ۱۵ سال محکوم می‌شود.

مطابق ماده ۶۵۹ قانون مجازات اسلامی هر کس وسایل و متعلقات مربوط به تاسیسات مورد استفاده عمومی که به هزینه دولت یا با سرمایه دولت یا سرمایه ‌مشترک دولت و بخش غیر دولتی یا به وسیله نهادها و سازمانهای‌ عمومی غیر دولتی یا موسسات خیریه ایجاد یا نصب شده مانند تاسیسات بهره‌ برداری آب و برق و گاز و غیره را سرقت نماید به ‌حبس از یک تا پنج سال محکوم می‌شود و چنانچه مرتکب از کارکنان سازمان های مربوطه باشد به حداکثر مجازات مقرر محکوم ‌خواهد شد.

طبق ماده ۶۶۲ قانون مجازات اسلامی ، هرکس با علم و اطلاع یا با وجود قرائن اطمینان آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت بدست آمده است، آن را به نحوی از انحاء تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد، به حبس از شش ماه تا سه سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

عوامل تشدید مجازات که در مواد ۶۵۱ تا ۶۶۰ قانون مجازات اسلامی آمده است . عبارتند از: سرقت در شب، تعدد سارقان، سرقت مسلحانه، بالا رفتن از دیوار، شکستن حرز، استفاده از عنوان یا لباس مستخدم دولت، مامور دولتی قلمداد کردن، بکاربردن کلید ساختگی، سرقت از محل مسکونی، سرقت همراه با آزار یا تهدید، سرقت از محل‌های عمومی، مستخدم، شاگرد و کارگر بودن سارق، سرقت به اقتضای شغل، کیف زنی یا جیب بری و امثال آن، سرقت در مناطق بحرانی، سرقت آب، برق و گاز و تلفن.

مزایای داشتن وکیل در پرونده سرقت

ما درموسسه حقوقی وکیل نمونه عالی ترین خدمات را با بهترین وکیل سرقت در تهران انجام می دهیم.

برای رسیدن به نتیجه دلخواه در زمینه حقوقی ، دعاوی کیفری و امور ثبتی بهتر است از افرادی که در این حوزه تخصص و دانش کافی دارند، استفاده کنید. بنابراین با مراجعه به موسسه حقوقی وکیل نمونه و استفاده از مشاوره های حقوقی رایگان امور مربوطه خود را بدون دغدغه انجام دهید.

در این موسسه ، از بهترین وکیل های تهران برای مشاوره حقوقی رایگان در تمامی حوزه های حقوقی استفاده می شود. جهت تماس با ما روی نوشته کلیک نمائید.

شکایت مربوط به سرقت نیاز به شکواییه دارد، بنابراین قبل از شکایت کیفری حتما با بهترین وکیل ها مشورت نمایید.

مدت زمان انجام کار

مدت زمان انجام این کار تقریبی است و به پرونده مربوطه بستگی دارد. اگر مراحل این کار توسط بهترین وکیل ها پیگیری شود در کمترین مدت زمان ممکن انجام می شود.

مدارک لازم در پرونده سرقت

  1. مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)
  2. ارائه سند و یا مدرکی که نشان دهنده سرقت باشد.
3- پشتیبانی تا موفقیت!
۳- پشتیبانی تا موفقیت!
تا موفقیت پرونده , وکلای ما از شما پشتیبانی و حمایت خواهند کرد.
2- عقد قرار داد وکالت
۲- عقد قرار داد وکالت
دادخواست، شکواییه و لایحه را با بهترین وکیل تنظیم و ارجاع دهید.
1- مشاوره حضوری
۱- مشاوره حضوری
با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید.

۳,۶۵۹

پرونده های موفق

۱,۷۰۵

تعداد موکلین طرف قرارداد

۳,۸۹۵

پرونده های ثبت شده

۳۴

وکلای خبره

سوالات متداول

مجازات کمک و همدستی در سرقت چیست؟

برای همدستی در سرقت یک یا دو درجه کمتر از مجازات اصلی در نظر گرفته می شود.

شکایت سرقت مستوجب تعزیر به چه معناست؟

سرقت به تعزیری و حدی تقسیم می شود. مجازات شکایات تعزیری با توجه به شرایطی مانند تخفیف ، تعلیق و … بستگی دارد.

اگر فردی مالی را که سرقت کرده بفروشد، چه مجازاتی دارد؟

مرتکب دو جرم شده است، اولی سرقت ، دوم خرید و فروش مال مسروقه که کلاهبرداری محسوب می شود

اگر از مال دزدی بدون اطلاع خریداری شود، چه مجازاتی دارد؟

سرقت جنبه عمومی و شخصی دارد. با ارائه مدارک و داشتن شاهد مجازاتی برای خریدار مال مسروقه در نظرگرفته نمی شود. خریدار مال سرقتی هیچ حقی درباره این مال ندارد.

اگر سارق وارد زندان شود و پول کافی برای پرداخت مال سرقت شده نداشته باشد، چه اقدامی انجام دهد؟

دادخواست تقسیط جزای نقدی بدهید، اگر مورد قبول باشد متهم آزاد می شود.

بیش از ۱۵۰۰ نوع فرم ، دادخواست و قرارداد حقوقی را رایگان دریافت نمایید...

دنبال چه نوع فرمی هستید؟!...

فرم های قضایی

فرم های قضایی

اظهارنامه ها

اظهارنامه ها

لوایح قضایی

لوایح قضایی

شکواییه ها

شکواییه ها

دادخواست ها

دادخواست ها

مقالات و آموزش ها در این حوزه...