بهترین وکیل در مطالبه وجه چک و سفته | مشاوره حقوقی رایگان در مطالبه وجه چک و سفته | وکیل مطالبه وجه چک و سفته در تهران

مطالبه وجه چک و سفته با بهترین وکیل

سفته سند تجاری است که براساس آن صادرکننده، تعهد می‌کند که مبلغ معینی را در زمان معین و یا عندالمطالبه به گیرنده سفته بپردازد. سفته به نوعي وسيله كسب اعتبار است يعني بعنوان يک وثيقه مورد استفاده قرار مي گيرد. امروزه كسی از سفته به جای پول يا بجای چک استفاده نمي كند و معمولاً زماني كه كسی وام از بانك دريافت مي كند يا از كسی مال يا پولي را قرض می كند، براي تضمين بازپرداخت آن، از سفته استفاده مي كند.

چک نوشته ای است كه به موجب آن صادركننده، وجهی را كه در نزد طرف مقابل دارد كلاً يا بعضاً مسترد يا به ديگری واگذار می نمايد. در هنگام تنظيم چک، می بايست محل و تاريخ صدور چک بصورت كاملاً خوانا نوشته شود و به امضای صادر كننده چک برسد.

*سفته و چک غالباً یا برای تضمین انجام تعهد استفاده می‌شود یا برای پرداخت دینی که زمان آن در آینده است.

قوانین مربوط به مطالبه وجه چک و سفته

در خصوص تفاوت‌های این دو سند تجاری بایستی به نکات زیر توجه کرد:

 1. حمایت‌های قانونی از دارنده‌ی چک بیشتر از سایر اسناد تجاری است. بنابراین اگر شما طلبکار هستید و قصد گرفتن یک سند تجاری را دارید دریافت چک پشتوانه‌ی قوی‌تری نسبت به سفته دارد.
 2. یکی از نکات اصلی که به‌طورکلی در مورد اسناد تجاری وجود دارد، موضوع واخواست است. در اسناد تجاری درصورتی‌که بدهکار، بدهی خود را در سررسید، پرداخت ننماید باید واخواست سند تجاری توسط دارنده انجام شود. واخواست چک (برگشتی چک) در بانک انجام می‌شود. اما به‌دلیل هزینه و زمانی که واخواست سفته می‌برد بسیاری، از واخواست سفته خودداری می‌کنند. این امر موجب می‌شود سفته از حالت سند تجاری خارج شود و فقط به شکل یک سند عادی مثل یک برگه عادی قابلیت استناد در دادگاه را داشته باشد و از امتیازاتی که اسناد تجاری دارند محروم گردد. یکی از این امتیازات که در اسناد تجاری واخواست شده وجود دارد، حق تأمین خواسته بدون پرداخت خسارت احتمالی است. بنابراین اگر شما می‌خواهید به‌محض طرح دعوا اموال طرف مقابل را توقیف کنید و در این رابطه هیچ هزینه‌ای نپردازید، باید سفته را واخواست نمایید. در غیر اینصورت باید ۱۰ الی ۲۰ درصد وجه سفته را به‌عنوان خسارت احتمالی به دادگاه بپردازید.
 3. در رابطه با چک درصورتی‌که دارنده به بانک مراجعه نماید و مبلغ مذکور در حساب فرد وجود نداشته باشد، بانک با دریافت مبلغی بسیار اندک گواهی عدم پرداخت صادر می‌نماید؛ اما در رابطه با سفته، هزینه‌ی واخواست آن برابر ۲ درصد مبلغ آن است.
 4. یکی از موضوعات مهم دیگر در خصوص اسناد تجاری وجه کیفری آن‌ها است. تنها سند تجاری که وجه کیفری دارد چک است. بنابراین شما فقط در چک می‌توانید علیه صادرکننده شکایت کیفری کنید و حتی تا دو سال حبس نیز ممکن است علیه صادرکننده صادر شود. علاوه بر آن در صورت عدم حضور صادرکننده‌ی چک در دادگاه می‌توانید حکم جلب وی را نیز دریافت کنید. اما سفته از این ویژگی‌ها محروم است. بنابراین شکایت کیفری برای آن جایی ندارد.
 5. با توجه به اینکه عدم پرداخت وجه سفته جرم نیست بنابراین موجب مجازات نیز نخواهد بود. همچنین هیچ‌یک از بانک‌ها نمی‌توانند به دلیل عدم پرداخت وجه سفته به شخص سفته جدید ندهند. بنابراین برخلاف چک که برگشت خوردن آن موجب می‌شود صاحب حساب حتی در بانک‌های دیگر نیز قادر به دریافت دسته چک نباشد، سفته چنین شرایطی ندارد.
 6. یکی دیگر از تفاوت‌های این دو سند تجاری در تاریخ‌هایی است که روی آن‌ها وارد می‌شود. در سفته دو تاریخ وارد می‌شود یکی تاریخ صدور و یکی دیگر تاریخ پرداخت؛ اما در چک یک تاریخ نوشته می‌شود.
 7. در سفته مواردی همچون آدرس متعهد و محل پرداخت وجود دارد که بهتر است تکمیل شود. اما از لحاظ قانونی باید امضا یا مهر، تاریخ صدور، مبلغی که باید پرداخت شود، گیرنده‌ی وجه و تاریخ پرداخت الزاماً ذکر شود.
 8. در ارتباط با سفته هم مانند دعاوی دیگری که در دادگاه‌های حقوقی مطرح می‌شود باید بدانیم که اگر وجه آن کمتر از بیست میلیون تومان باشد، باید به شوراهای حل اختلاف مراجعه کرد و مبالغ بالاتر در حیطه‌ی صلاحیت دادگاه‌هاست.
 9. سفته نیز مانند چک با پشت‌نویسی منتقل می‌شود. حتماً هنگامی‌که از کسی سفته یا چکی دریافت می‌کنید از وی بخواهید که پشت آن را امضا کند و حتی‌الامکان نام خود را نیز در ذیل آن ذکر نماید. این کار موجب می‌شود درصورتی‌که وجه چک یا سفته پرداخت نشد، بتوانید وجه آن را علاوه بر صادر‌کننده از پشت‌نویس نیز دریافت کنید. حتی اگر چنین قصدی ندارید، باید از طرف مقابل بخواهید پشت چک را امضا کند؛ در غیر اینصورت در صورت جعلی یا سرقتی بودن چک نمی‌توانید اثبات کنید که آن سند را از چه کسی دریافت نموده‌اید.
 10. سعی کنید اگر ضمن قرارداد (مثلاً هنگام معامله‌ی خانه یا ماشین) از کسی سفته یا چکی دریافت می‌کنید، حتماً شماره‌ی آن‌ها را در ضمن قرارداد ذکر کنید.
 11. سفته را می‌توانید از هرجایی تهیه کنید؛ ولی پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن را از شعب بانک دریافت کنید. هزینه‌ی آن نیز برابر ۳ هزارم مبلغ روی آن است. بنابراین برای خرید یک سفته‌ی یک میلیون تومانی باید ۳ هزار تومان هزینه پرداخت کنید.

مزایای داشتن وکیل در مطالبه وجه چک و سفته

قدم اول و بسيار مهم در ارائه دادخواست مطالبه وجه سفته و چک تنظيم يک دادخواست قانونی توسط بهترین وکیل مطالبه وجه چک و سفته دادگستری می باشد تا بتواند به تمامی جنبه های موضوع دعوا در دادخواست اشاره نمايد.

با استفاده از بهترین وکیل مطالبه وجه چک و سفته می توانید در وقت و هزینه خود صرفه جویی نمائید.

در این موسسه، از بهترین وکیل در تهران برای مشاوره حقوقی رایگان در کلیه حوزه های حقوقی به کار برده می شود. جهت تماس با ما به سایت وکیل نمونه مراجعه نمائید یا روی نوشته کلیک کنید.

مدت زمان انجام کار

۱- مهلت شش ماهه از تاریخ صدور چک یا صدور گواهی عدم پرداخت:

دارنده چک برای آنکه علیه صادرکننده چک شکایت کیفری کند شش ماه مهلت دارد که به بانک مراجعه و درخواست صدور عدم پرداخت کند.

۲- مواعد قانونی حقوقی چک

در هر زمانی می شود علیه صادر کننده چک بی محل شکایت حقوقی کرد البته در صورتی که شکایت باید گواهی عدم پرداخت ضمیمه چک شود همچنین حق خود را از طریق ارائه دادخواست برای مطالبه وجه چک به دادگاه در دعاوی حقوقی ارائه دهد.

مدارک لازم جهت مطالبه وجه چک و سفته

 1. كپی برابر اصل چک و سفته
 2. كپی برابر اصل واخواست چک و سفته (اگر انجام شده است)
 3. كپی برابر اصل كارت ملی خواهان
 4. كپی برابر اصل مستنداتی كه چک و سفته را دريافت نموده ايد (اختياری)
 5. اصل وكالتنامه وكيل
3- پشتیبانی تا موفقیت!
۳- پشتیبانی تا موفقیت!
تا موفقیت پرونده , وکلای ما از شما پشتیبانی و حمایت خواهند کرد.
2- عقد قرار داد وکالت
۲- عقد قرار داد وکالت
دادخواست، شکواییه و لایحه را با بهترین وکیل تنظیم و ارجاع دهید.
1- مشاوره حضوری
۱- مشاوره حضوری
با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید.

۳,۶۵۹

پرونده های موفق

۱,۷۰۵

تعداد موکلین طرف قرارداد

۳,۸۹۵

پرونده های ثبت شده

۳۴

وکلای خبره

سوالات متداول

نحوه پر کردن گزینه های سفته را توضیح دهید و اینکه ضمانت در کجای سفته میبایست قید شود؟

در سفته می بایست نام متعهد و متعهدله (طلبکار) و مبلغ مورد تعهد با امضای متعهد درج شود. ضمانت با قید عنوان ضمانت می تواند رو یا پشت سفته امضا شود.

آيا تنها يك امضاء روي سفته جهت به اجرا گذاشتن سفته كفايت مي‌كند ؟

اگر متعهد یک نفر است یک امضاء کافی است.

چک موردی چیست؟

به منظور کاهش تقاضا برای صدور دسته چک؛ پرداخت به صورت وعده دار بانک به درخواست مشتری چک راتحویل وی می نماید. چک موردی در وجه حامل صادر نمی شود.

اگر شخصی که صادرکننده چک است فوت کند، آیا بانک می تواند تا قبل از تعیین ورثه و بررسی اموال متوفی توسط دادگاه وجه چک را پرداخت کند؟

در این خصوص بانک منعی ندارد زیرا با صدور چک صاحب چک وجه آن را به شخص دیگری واگذار می کند و این تصمیم در زمان حیات او بوده است.

بیش از ۱۵۰۰ نوع فرم ، دادخواست و قرارداد حقوقی را رایگان دریافت نمایید...

دنبال چه نوع فرمی هستید؟!...

فرم های قضایی

فرم های قضایی

اظهارنامه ها

اظهارنامه ها

لوایح قضایی

لوایح قضایی

شکواییه ها

شکواییه ها

دادخواست ها

دادخواست ها

مقالات و آموزش ها در این حوزه...