بهترین وکیل نفقه | مشاوره حقوقی رایگان نفقه | وکیل نفقه در تهران

نفقه | مطالبه نفقه در کمترین زمان

نفقه، پرداخت هزینه های زندگی و تامین احتیاجات مالی زن توسط شوهر است. با شروع زندگی زناشویی و تمکین زن نسبت به شوهر قابل پرداخت می باشد. تمکین به معنی خوش رفتاری و مهربانی نسبت به شوهر ، داشتن روابط زناشویی و اقامت در منزل شوهر است. نفقه حق زن است و در ازدواج دائم وجود دارد. مقدار قابل پرداخت نفقه به وضعیت و شئونات اجتماعی و خانوادگی زن ، شرایط زندگی زوجین و درآمد مالی مرد بستگی دارد.

قوانین مربوط به نفقه

بر اساس ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده هرکس با داشت توانایی مالی از پرداخت نفقه همسر خود، امتناع کند به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.البته این حکم در مورد سایر افراد خانواده که مشمول نفقه باشند نیز قابل اجرا می باشد.

ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی بیان می کند، هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود.

براساس ماده ۱۱۱۲ قانون مدنی  در عقد موقت نفقه به زن تعلق نمی‌گیرد مگر این‌که در زمان عقد شرط و شوهر متعهد به پرداخت نفقه شده باشد.

شرط تعلق نفقه، ادای وظایف زوجیت از طرف زن است (ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی).

زن در صورت خوف بدنی یا مالی یا شرافتی می‌­تواند با شوهر در یک منزل زندگی نکند و در این حالت نفقه بر عهده مرد خواهد بود (ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی).

شوهر می‌­تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند (ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی).

قانون مدنی، امکان تقاضای طلاق به لحاظ عدم پرداخت نفقه را پیش­بینی کرده است. طبق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی : در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام به دادن نفقه، زن می‌­تواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق می­نماید. همچنین در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.

طبق ماده ۱۱۰۹ قانون مدنی زنی که طلاق رجعی گرفته (طلاق که تا مدتش تمام نشده است مرد می‌تواند رجوع کند) در زمان عده‌اش مرد موظف به پرداخت نفقه است مگر آن‌که طلاق در زمانی رخ داده باشد که زن تمکین نکرده باشد اما اگر طلاق به دلیل فسخ نکاح رخ داده باشد زن تنها در صورتی که حامله باشد تا زمانی که فرزندش به دنیا بیاید حق نفقه دارد و در غیر این صورت حق دریافت آن را ندارد.

ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی نیز بیان می کند : در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می­تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند، چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود دادگاه می­تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌­شود. این ماده به زوجه امکان می‎دهد که به استناد عسر و حرج ناشی از سختی در معیشت، تقاضای طلاق کند.

البته این ماده تنها اخـتصاص به نفـقه ندارد خودداری شـوهر از نزدیکی با زن، بی­اعتنایی و اهانت به او، اختیار همسران دیگر، پای­بند نبودن به وفاداری (داشتن رابطه نامشروع)، اعتیاد و سوء معاشرت و… ممکن است از اسباب ایجاد عسر و حرج و طلاق به درخواست زن قرارگیرد.

زوجه هیچ وظیفه ­ای برای کارکردن و تأمین هزینه خود و فرزندان ندارد. در عقد دائم نفقه زن به عهدة شوهر است (ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی) و نفقة اولاد برعهده پدر است، پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به انفاق، به عهده اجداد پدری است (ماده ۱۱۹۹قانون مدنی).

تنها وظیفه ­ای که قانون برای زوجه در نظرگرفته، تمکین از شوهر است و حتی زن می‌­تواند فرزند خود را نیز شیر ندهد. (ماده ۱۱۷۶ قانون مدنی)

مزایای داشتن وکیل در مطالبه نفقه

ما در موسسه حقوقی وکیل نمونه عالی ترین خدمات را با بهترین وکیل نفقه تهران انجام می دهیم. برای رسیدن به نتیجه دلخواه در زمینه حقوقی ، دعاوی کیفری و امور ثبتی بهتر است از افرادی که در این حوزه تخصص و دانش کافی دارند، استفاده کنید.

بنابراین با مراجعه به موسسه حقوقی وکیل نمونه و استفاده از مشاوره حقوقی رایگان امور مربوطه خود را بدون دغدغه انجام دهید.

در این موسسه ، از بهترین وکیل نفقه در تهران برای مشاوره حقوقی رایگان در زمینه طلاق ، اجرت المثل، مهریه ، نفقه و… استفاده می شود.

مدارک لازم جهت مطالبه نفقه

  1. سند ازدواج
  2. شناسنامه
  3. کپی کارت ملی

در صورتیکه اصل سند ازدواج موجود نبود ، باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.

مدت زمان انجام کار

اگر مراحل نفقه توسط وکیل انجام شود مدت زمان مطالبه نفقه کمتر می شود. وکلای موسسه حقوقی وکیل نمونه در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم برای کار شما را انجام می دهند. البته تعیین میزان نفقه نیاز به ارجاع موضوع به کارشناس دادگستری جهت اظهار نظر داشته و این موضوع بر مدت زمان کار تاثیر خواهد گذاشت.

3- پشتیبانی تا موفقیت!
۳- پشتیبانی تا موفقیت!
تا موفقیت پرونده , وکلای ما از شما پشتیبانی و حمایت خواهند کرد.
2- عقد قرار داد وکالت
۲- عقد قرار داد وکالت
دادخواست، شکواییه و لایحه را با بهترین وکیل تنظیم و ارجاع دهید.
1- مشاوره حضوری
۱- مشاوره حضوری
با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید.

۳,۶۵۹

پرونده های موفق

۱,۷۰۵

تعداد موکلین طرف قرارداد

۳,۸۹۵

پرونده های ثبت شده

۳۴

وکلای خبره

سوالات متداول

نفقه شامل چه مواردی می شود؟

بر طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی حقوق زوجه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن می شود مثل مسکن، پوشاک، غذا، اثاثیه منزل و هزینه های درمان و حتی خادم البته در صورتی که زن عادت به داشتن خادم داشته باشد و یا به واسطه مریضی نیاز به آن داشته باشد.

تا چه میزان هزینه های درمان زن برعهده مرد می باشد؟

هزینه های درمانی رایج و معمولی در نفقه محسوب می شود. اگر زن بیماری صعب العلاج و خاصی با هزینه های درمانی بالایی داشته باشد ، جز موارد پرداخت نفقه نیست و مرد اجباری برای پرداخت هزینه ندارد.

برای دریافت نفقه از کجا باید شروع کنید؟

بهتر است برای دریافت مشاوره حقوقی رایگان و کسب اطلاعات با ما تماس بگیرید. باتوجه به مقدار نفقه ای که درخواست می شود، دادخواست به شورای حل اختلاف یا دادگاه ارائه می شود. در صورتیکه میزان نفقه درخواستی کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد دادخواست برای بررسی به شورای حل اختلاف می رود. اما اگر بالای ۲۰ میلیون تومان باشد از طریق دادگاه پیگیری شود.

آیا با عدم پرداخت نفقه زن می توان حکم جلب مرد را گرفت؟

درصورتیکه زن شکایت کیفری ترک انفاق کرده باشد و مرد نفقه را پرداخت نکند میتوان حکم جلب او را گرفت.

میزان نفقه زن چقدر است؟

برای تعیین میزان نفقه در دادگاه از کارشناس استفاده می کنند. کارشناس با تحقیق در مورد زندگی زوجین و تماس با هر دو ، میزان نفقه زن را مشخص می کند.

بیش از ۱۵۰۰ نوع فرم ، دادخواست و قرارداد حقوقی را رایگان دریافت نمایید...

دنبال چه نوع فرمی هستید؟!...

فرم های قضایی

فرم های قضایی

اظهارنامه ها

اظهارنامه ها

لوایح قضایی

لوایح قضایی

شکواییه ها

شکواییه ها

دادخواست ها

دادخواست ها

مقالات و آموزش ها در این حوزه...