بارگذاری...

Pixi.

قالب حرفه ای پیکسی اولین بار در ایران توسط گروه اتوماتیک در سایت راستچین از سایت مرجع خریداری شده و بصورت حرفه ای فارسی سازی شده است.

آدرس:تهران خیابان الوند شمالی نرسیده به بلوار حکیم
تلفن:02188950000
ایمیل: rtl.automatic@gmail.com

راهکارهای تشخیص جعل امضا

اثبات جعل امضا
اثبات جعل امضا

اثبات جعل امضا

تشخیص و اثبات جعل امضا برعهده خود شخصی است که امضا او جعل شده و باید در دادگاه ثابت کند که امضا جعلی است.

جعل امضا:

به طور کلی تمام مدارک ما احتیاج به امضا دارد. اسناد و مدارکی که از اموال منقول و غیرمنقول و سند ها و چک های بانکی که به نام هستند احتیاج به امضا دارند. ممکن است همین امضاها از طرف کلاهبرداران و جاعلان مورد سو استفاده قرار بگیرد. بر اساس قانون جعل امضا و استفاده از آن جرم است. مجازات جرم جعل و استفاده از امضای اشخاص دیگر در دادگاه محاسبه خواهد شد. گاهی جرم جعل امضا در اسناد انجام می شود پس سند ها نیز جعلی خواهد بود بنابراین دو مجازات کیفری در نظر گرفته می شود.

متهمان به جعل امضا در دادگاه

پیش از آنکه متهمان به جرم جعل امضا مجازات شوند در آغاز باید جرم آن ها اثبات شده باشد. همچنین دادگاه نیز برای احراز جعل امضا، مطالب را به اداره تشخیص هویت ارجاع میدهد تا از نظر آنها مطلع شود. اگر در این مدت اثبات جرم، متهم یا شاکی نسبت به مراحل طی شده اعتراض داشتند، دادگاه باید رویه قضایی را به جهت اظهار نظر مجدد انجام دهد. نظر مجدد توسط هیأت کارشناسان رسمی دادگستری با تخصص ارجاع داده خواهد شد تا بررسی شود.

چگونه امضا جعلی را بررسی می کنند؟

در مواردی که جاعلان توانایی کافی در جعل ندارند به راحتی با خواندن و بررسی سند متوجه جعلی بودن امضا می توان شد.

اما در بیشتر موارد به دقت و حرفه ای ، جعل امضا انجام می شود.

اثبات جعل امضا به سه روش قابل شناسایی است.

  1. روش فیزیکی
  2. روش شیمیایی
  3. روش مقایسه ای

در این مرحله از شاکی خواسته خواهد شد که نمونه از دستخط و امضای خود را به کارشناسان تحویل دهد. کارشناسان نمونه امضا را با امضای جعل شده تطبیق می دهند. کارشناسان این حوزه با استفاده از ابزار آزمایشگاهی و همچنین روش مقایسه ای و تجارب خود این کار را انجام می دهند. روش هایی مانند مقدار فشاری که به قلم وارد می شود تا امضا انجام شود. روش دیگر جهت حرکت دست یا قلم، نوع مرکب خودکار و تطبیق امضای اصلی با امضای جعل شده.

به این صورت جعل بودن امضا را اثبات می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =