بارگذاری...

Pixi.

قالب حرفه ای پیکسی اولین بار در ایران توسط گروه اتوماتیک در سایت راستچین از سایت مرجع خریداری شده و بصورت حرفه ای فارسی سازی شده است.

آدرس:تهران خیابان الوند شمالی نرسیده به بلوار حکیم
تلفن:02188950000
ایمیل: rtl.automatic@gmail.com

اقدامات لازم جهت مطالبه سفته

سفتهسفته چیست؟

مطالبه سفته موضوع مورد بحث ما در این مقاله می باشد، برای توضیحات مربوط به آن نگاهی مختصر به این سند تجاری خواهیم داشت.

سفته چیست و طریقه ی مطالبه ی آن به چه شکل است؟ این موارد سوالاتی می باشند که قصد پاسخ دهی به آن ها را داریم. درباره ی این سند و مطالبه ی آن در قانون آمده است: «سفته یک سند تجاری است که مطابق آن شخصی متعهد می شود که مبلغ معینی را در زمان معین یا عندالمطالبه به شخص دیگری بپردازد.» برای انجام معاملات بین افراد، اسناد تجاری مختلفی وجود دارد. اسناد تجاری در معاملات مختلف حکم یک ضمانت را دارند. ضمانتی که به واسطه ی آن، گیرنده ی سند از مزایای قانونی این اسناد بهره مند می شود. علاوه بر چک، سفته نیز سندی پرکاربرد در انجام معاملات می باشد.

در همه این موارد قانون مزایای مختلفی را برای آن در نظر گرفته است.

حال سوال این است: برای مطالبه این سند تجاری چه اقداماتی را باید انجام داد؟

اقدامات لازم برای مطالبه سفته

برای این کار اول از همه باید یک نکته ی ساده را در نظر گرفت.

اینکه در زمان سر رسید مندرج در سفته، نسبت به مطالبه آن اقدام شود.

بنابرین بدیهیست که دارنده ی این سند، پیش از موعد نمی تواند در خواست مطالبه ی آن را داشته باشد. در بعضی از موارد ممکن است وجه ذکر شده در سفته پرداخت نشود. در صورت بروز چنین مشکلی طلبکار باید تا مدت ده روز پس از زمان ذکر شده در سند، واخواست کند. در تعریف واخواست باید گفت که شکل رسمی ای از اعتراض است که نسبت به عدم پرداخت مبلغ سفته مطرح می شود. واخواست یک برگه ی چاپی می باشد که برای ثبت اعتراض هیچ چیز دیگری نمی تواند جاگزین آن شود. این برگه هم در بانک ها و هم در وزارت دادگستری موجود می باشد. پس از اعتراض از طریق ارائه واخواست که رونوشتی از این سند است، سه نسخه از آن مورد استفاده قرار می گیرد.

نسخه ی اصلی نزد طلبکار می ماند و  کپی آن به صادر کننده این سند ابلاغ شده و آخرین کپی نیز در دادگاه بایگانی می شود. این نکته هم فراموش نشود که قبل از ابلاغ واخواست، دارنده سفته آن را امضا می کند و به آن تمبر الصاق می شود. در صورت درخواست توقیف اموال از سمت طلبکار: دادگاه با انجام بررسی های لازم، به مقدار وجه ذکر شده در سفته، اموال خوانده را برای تامین خواسته توقیف می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =