بارگذاری...

Pixi.

قالب حرفه ای پیکسی اولین بار در ایران توسط گروه اتوماتیک در سایت راستچین از سایت مرجع خریداری شده و بصورت حرفه ای فارسی سازی شده است.

آدرس:تهران خیابان الوند شمالی نرسیده به بلوار حکیم
تلفن:02188950000
ایمیل: rtl.automatic@gmail.com

تکلیف ضرب و جرحی که فاقد آثار می باشد چیست؟

پزشکی قانونیپزشکی قانونی

آیا ضرب و جرح بدون اثر را می توان اثبات کرد؟ مجازات ضرب و جرحی که فاقد آثار است چیست؟

مرجعی که بعد از ضرب و جرح، با انجام معاینات پزشکی، جرایم انجام شده را اثبات می نماید، پزشکی قانونی نام دارد؛ بعد از نزاع، دعوای بین اعضای خانواده یا هر درگیری ای که آثار ضرب و جرح را به بدن وارد می نماید، بحث پزشکی قانونی مطرح می شود. نکته ای که در این بحث اهمیت دارد، مراجعه سریع به پزشکی قانونی می باشد.

در صورت عدم مراجعه سریع به پزشکی قانونی، ممکن است آثاری که در نتیجه ی ضرب و جرح وارد شده است از بین برود. از بین رفتن این آثار نیز با عدم دریافت دیه و خسارت های احتمالی همراه است. در صورت مراجعه ی به موقع به پزشکی قانونی، این مرجع سطح جراحات وارده را تعیین کرده و عمدی یا غیر عمدی بودن آن را مشخص می نماید. اما در مواقعی پیش می آید که جراحات وارده فاقد آثار روی بدن شخص آسیب دیده است. باید بدانیم که در چنین مواقعی قانون چه شرایطی را در نظر گرفته است؟

ضرب و جرح بدون اثر

همانطور که می دانیم مجازات ضرب و جرح وارده پس از تایید پزشکی قانونی، پرداخت دیه، یا پرداخت دیه همراه با قصاص را در پی دارد. اما در مواقعی که ضرب و جرح وارده بدون آثار آسیب باشد، مسئله پرداخت دیه موضوعیت ندارد. قصاص نیز به همین شکل است و تنها حبس یا شلاق تعزیری درجه هفت مجازات ضارب است.

جمله ی بالا از ماده ۵۶۷ قانون مجازات اسلامی گرفته شده است:

«در مواردی که رفتار مرتکب نه موجب آسیب و عیبی در بدن گردد و نه اثری از خود در بدن برجای بگذارد، ضمان منتفی است لکن در موارد عمدی درصورت عدم تصالح، مرتکب به حبس یا شلاق تعزیری درجه هفت محکوم می شود.»

همچنین ذکر این نکته خیلی مهم است که در چنین شرایطی عمدی بودن ضرب و جرح ، شرط اعمال مجازات است. اگر ثابت شود که عمدی در کار نبوده، مجازات ضربه شلاق و یا حبس نیز روی ضارب اعمال نمی شود.

نکته دیگر این است که قانون برای این جرم امکان گذشت نیز در نظر گرفته است.

در صورت رضایت شاکی، پرونده مختومه شده و برای متهم مجازاتی در نظر گرفته نمی شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سه =