بارگذاری...

Pixi.

قالب حرفه ای پیکسی اولین بار در ایران توسط گروه اتوماتیک در سایت راستچین از سایت مرجع خریداری شده و بصورت حرفه ای فارسی سازی شده است.

آدرس:تهران خیابان الوند شمالی نرسیده به بلوار حکیم
تلفن:02188950000
ایمیل: rtl.automatic@gmail.com

شرایطی که زوجه می تواند در دوران عقد طلاق گیرد

طلاق در دوران عقد
طلاق در دوران عقد

طلاق در دوران عقد

طلاق در دوران عقد یعنی تا زمانی که مراسم عروسی انجام نشده باشد و زن و مرد با هم رابطه نداشته باشند، زن می تواند از حق حبس خود استفاده کرده و نصف مهریه را مطالبه کند. طلاق از طرف زن مستلزم شرایط خاصی است زن دو راه بیشتر ندارد.

۱- مرد یکی از ۱۲ شرط ذکر شده در سند عقد را نداشته باشد. (شرط ۱۰ عقد نامه به علت اینکه در دوران عقد هستند مصداق ندارد.)

۲- زن بتواند عسر و حرج را اثبات کند.

زن می تواند سایر شروط را برای طلاق در دوران عقد تحقق ببخشد در مورد دوم نیز عقد در زمان کوتاهی انجام شده و هنوز زندگی مشترک زوجین شروع نشده است، اثبات عسر و حرج دشوار خواهد بود مگر اینکه مدت طولانی از نظر عرف از عقد گذشته باشد و زوجه بلاتکلیف بوده باشد البته این موارد جدا از وکالت در طلاق (حق طلاق) زوجه است. به این دلیل که اگر وکالت طلاق زوجه به صورت کامل ذکر شده باشد، زوجه می تواند به راحتی خود را از بند ازدواج رها کند. از دیگر راه های طلاق در این نوع، الزام به تهیه مسکن است. توجه داشته باشید که مرد باید منزل مشترک را تهیه کند تا زندگی مشترک زوجین شروع شود.

اگر شوهر به هر دلیلی زن را بلاتکلیف بگذارد زن خواهد توانست دادخواست دهد بلاتکلیف گذاشته شدن زن در مدت زمان غیر متعارف می تواند از دلایل دیگر طلاق باشد.

مهریه در دوران عقد

همان طور که پیش تر گفته شد در دوران عقد با ذکر به اینکه زن و مرد رابطه ای باهم نداشته اند مهریه نصف مقدار اصلی به زوجه تعلق خواهد گرفت. در دادگاه اعلام می شود که اگر زن مایل است سریع تر طلاق بگیرد (اگر یکی از دلایل فوق را نیز ندارد) می تواند مهریه خود را ببخشد.

زن می تواند در موضوع بخشیدن مهریه با همسر خود به توافق برسد گاهی با به توافق رسیدن و راضی شدن مرد این عمل منجر به طلاق توافقی خواهد شد.

البته این موضوع که زن می تواند راحت تر طلاق بگیرد یا مهریه خود را مطالبه کند کاملا بستگی به اثبات عسر و حرج یا شروط ضمن عقد دارد. اگر در دوران عقد هستید و هیچ کدام از شرایط فوق نداشتید و فقط به علت کراهت می خواهید از همسر خود طلاق بگیرید بهتر است او را راضی به طلاق کنید. چون همان طور که مهریه حق زن است و به وسیله بخشش مهریه یا فشار از طریق مطالبه مهریه و نفقه می توانید طلاق بگیرید؛ طلاق نیز حق مرد است و می تواند با نارضایت نسبت به طلاق، راه را برای زوجه دشوار کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یک =