بارگذاری...

Pixi.

قالب حرفه ای پیکسی اولین بار در ایران توسط گروه اتوماتیک در سایت راستچین از سایت مرجع خریداری شده و بصورت حرفه ای فارسی سازی شده است.

آدرس:تهران خیابان الوند شمالی نرسیده به بلوار حکیم
تلفن:02188950000
ایمیل: rtl.automatic@gmail.com

آیا پدربزرگ می تواند قیم شود؟

قیمومیت پدربزرگ
قیمومیت پدربزرگ

قیمومیت پدربزرگ پس از فوت پدر

قیمومیت فرزندان پس از فوت پدر با چه کسی است؟ آیا قیمومیت پدربزرگ امکان پذیر است؟

در جهان و نیز در جامعه ما امروز مرگ های زیادی رخ می دهد، نصف این جمعیت را مردان تشکیل می دهند که بیشتر آن ها متأهل و صاحب خانواده هستند. با مرگ پدر، خانواده با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد و یکی از آن مشکلات، سرپرستی فرزندان و نگهداری از آن ها است. قیمومیت مربوط به تصمیم گیری راجع به امور مالی بچه ها خواهد بود.  همانطور که در قانون آمده بچه ها تا سن ۱۸ سالگی صغیر محسوب خواهند شد پس هر چه که مربوط به مسائل مالی آن ها باشد مانند درآمد و هزینه بر عهده پدر و در صورت فوت او بر عهده پدر بزرگ یا در حالت کلی قیم خواهد بود. در اصطلاح پدر و پدر بزرگ ولی خاص بیان می شود. اگر پدر فوت کرد با حضور پدر بزرگ نیازی به انتخاب قیم نیست؛ بنابراین در این صورت قیمومیت پدربزرگ امکان پذیر می شود اما با فوت پدربزرگ دادگاه برای فرزندان قیم انتخاب خواهد کرد. اگر کسی ولی قهری یا وصی نداشته باشد، دادگاه شخصی را به عنوان قیم انتخاب خواهد کرد این فرد در نبود پدربزرگ یا مادر و دیگر قیم ها باید عهده دار امور مالی کودک باشد.

قیمومیت مادر و اختیارات قیم

اگر مادر صلاحیت قیم بودن را داشته باشد بهترین گزینه از نظر دادگاه خواهد بود.

اما اگر زن ازدواج مجدد کند حتما قیمومیت (سرپرستی ) را به یکی از اقوام درجه یک پدر یا مادر خواهند داد. قیم هیچگاه نمی تواند خود سرانه در مورد اموال و دارایی مربوط به طفل تصمیم بگیرد. قانون در این باره کاملا قوانین سختگیرانه ای را اجرا خواهد کرد. قیم را اجبار خواهد کرد که در تمام کارها با نظارت اداره سرپرستی انجام دهد. تقاضای اجرت برای فردی که مسئولیت قیمومت را پذیرفته امکان پذیر خواهد بود. فرد می تواند این اجرت را از اموال کودک به میزان مناسب را با نظر دادستان در دادگاه از اموال و دارایی کودک برداشت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دو =